Almanca Eğitim Seviyeleri

 

Toplam Ders Saati

 

Seviye

Avrupa Ortak Dil Kriterleri Seviyelerın Tanımı
*Europäischer Referenzrahmen


96

 

A1

Somut ihtiyaçları dile getiren günlük hayattaki alışıldık ifadeleri ve basit cümleleri anlayabilir ve bunlarla kendini ifade edebilirsiniz.
 

96

 

A2

Basit ve rutin durumlarda anlaşabilirsiniz. Basit anlatımlarla geldiğiniz yeri, eğitiminizi, yakın çevresinizi ve doğrudan ihtiyaca yönelik durumları anlatabilirsiniz.

 

 

96

 

 

B1

Seyahatlerde, Almancanın konuşulduğu yerlerde karşılaşabileceği çoğu durumların üstesinden gelebilir,  yaşadığınız tecrübe ve olayları, hayallerinizi, umutlarınızı ve hedeflerinizi anlatabilir, görüşlerinizi kısa olarak gerekçelendirebilir ve açıklama yapabilirsiniz

 

 96


 

 

B2

Somut ve soyut konulardaki zor metinlerin içeriğini ve kendi dallarındaki tartışmaları anlayabilirsiniz. Sıradan bir sohbette anadilinde konuşan birisi ile her ikinzin de fazla zorluk çekmeyeceği kadar  akıcı bir şekilde anlaşabilirsiniz

 

 

96

 

 

C1

Spontane ve akıcı bir şekilde kendinizi ifade edersiniz  Dili günlük hayatta, iş hayatında, mesleki eğitimde ve yüksek öğrenimde esnek ve etkili bir şekilde kullanırsınız. Açık, net ve sistemli bir şekilde kompleks durumlarda kendinizi ifade edebilirsiniz.